Oruçluyken ağızda karanfil kökü bulunmasında sakınca var mı?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Oruç, yeme içme ve cinsel ilişki ile bozulur. Bakara 187. ayette şöyle buyurulur:

“… Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır; onlara yaklaşmayın.”

Ağızda karanfil bulundurmak, o sınırlara yaklaşmak olur. Çünkü tükürüğe bulaşıp boğazdan aşağı gitme ihtimali vardır. Bu sebeple bundan kaçınmak gerekir. Ağız kokusunu önlemek için misvak kullanabilirsiniz.