Sitenizde bir kadının kocası huysuz ise o kadın yemeğin tuzuna bakabilir diyorsunuz. Sitenizde her şeyi delillendirirken bunu hangi delile dayandırdınız? Lütfen açıklar mısınız?

Tarih: 01 Eylül 2010

CEVAP:

Bakara sûresinin 187. ayetine göre orucu bozan şeyler; yemek, içmek ve cinsel ilişkidir. Yemeğin tadına bakmak ise ne yemek sayılır ne de içmek. Bu yüzden orucu bozmaz. Fakat bunun sebepsiz yere olması mekruhtur. Çünkü aynı ayette yukarıda “sınır” olarak belirlenen şeylere yaklaşılmaması gerektiği de belirtilmiştir. Hiçbir sebep yokken yemeğin tadına tuzuna bakmak bu sınırlara yaklaşmak olur. Yemeğin tadına tuzuna bakılmaması halinde evde huzursuzluk çıkması ihtimali zaruret kapsamında değerlendirilir. Bu ise mekruhluğu da ortadan kaldırır.

İlgili cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/orucluyken-yemegin-tadina-bakmak-orucu-bozar-mi.html