Geceleyin içki içmiş bir kişi ertesi gün oruç tutabilir mi?

Tarih: 25 Ağustos 2009

CEVAP:

Mâide sûresinin 90 ve 91. ayetlerine göre bir Müslümanın sarhoş edici içkilerden uzak durması gerekir. Fakat bunun haram olduğunu bildiği halde nefsine yenilen ve içki içen; ama buna rağmen namazını kılıp orucunu tutanlar olabilir.

Evet, içki içmek haramdır; fakat kişi bir haramı işliyor diye Allah’ın emirlerinden uzak kalamaz. Namazına da orucuna da devam etmelidir. Ayrıca bu gibi emirleri yerine getirmesi, onun zamanla haramlardan uzaklaşmasını da kolaylaştırır.

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Bs., Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 91.