FETVALAR

SORU:

Oruçtaki hikmet hakkında “açların halinden anlamaktır” derler. Kur’an’daki hikmetini açıklar mısınız? Yani bu kadar ucuz olmamalı. Allah oruçla insan üzerinde ne gibi bir gaye amaçlamıştır? Yılda bir ay ve kadir gecesi oruç, sadece açların halini anlamak için farz kılınmış olamaz diye düşünüyorum.

Tarih: 09 Ağustos 2011

CEVAP:

Yüce Allah Bakara sûresinin 183. ayetinde orucun farz kılınmasının amacını şöyle belirtiyor:

“Ey iman edenler, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de korunasınız diye farz kılındı.” (Bakara, 2/183)

Asıl korunma, kişinin cehennemden korunmasıdır. Bu da şirke düşmemekle olur. Oruç tutan kişi, canı çektiği ve imkânı olduğu halde Allah’ın emrini kendi arzularına tercih ederek yemeyi içmeyi ve eşiyle cinsel ilişkiyi terk edip böyle bir koruma altına girmiş olur.

Bununla ilgili bir yazımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/firsatlar-ayi-ramazan.html

Bununla beraber oruç insanın sağlığını korur, nimetlerin kıymetini bilmesini sağlar, sabırlı olmayı ve aç kalmanın ne demek olduğunu öğretir vs. vs.

Oruçta daha nice hikmetler vardır. Onları tespit için uzmanlarıyla ekip çalışmaları yapmak gerekir. Faizin haram kılınmasının hikmetlerini, hiç kimse ekonomi uzmanları kadar bilemez. Orucun da hikmetleri de tıp, sosyoloji, psikoloji gibi alanlarda uzmanlaşmış kişilerin yer aldığı ekip çalışmalarıyla tespit edilebilir. Bugün, tıpta oruçla tedavi yöntemi uygulanmakta ve çok ilginç sonuçlar alındığı da söylenmektedir.


Etiketler: