Öğrenim kredisi almak caiz midir? Faize girer mi?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinde öğrenim kredilerinin geri ödenmesi hakkında şu bilgi yer almaktadır:

“Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki (TEFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.”

Bu durumda öğrenim kredisi alınmasında herhangi bir sakınca olmaz.

Bununla ilgili görüntülü cevaplarımızı izlemek için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/beyaz-esyaya-endeksli-ogrenim-ve-katki-kredilerinde-faiz-var-mi.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kredi-ve-yurtlar-kurumununun-ogrenim-kredisini-almak-caiz-midir.html