İlköğretim ve liseye giden çocuklar öğlen ezanına 5 dakika kala derse giriyorlar. Akşam ezanından sonra çıkıyorlar. Bu durumda öğle ve ikindi namazını kılamıyorlar. Öğle vaktine 15 dakika kala öğle ile ikindiyi cem edebilirler mi? Aksi halde kılmaları mümkün değil.

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Vakit, namazın olmazsa olmaz şartlarındandır. Vakit çıktıktan sonra namaz kılınamayacağı gibi vakit girmeden önce de namaz kılınamaz. Dolayısıyla öğrenciler, vakti girmeden öğle namazını kılamazlar. Fakat yapabilecekleri bazı alternatifler vardır:

1. İlk teneffüslerinde öğle vakti içinde öğle ile ikindiyi birleştirerek kılabilirler (cem-i takdîm). Bunun için namazların sadece farzlarını kılmaları yeterlidir.

2. Veya ikindi vakti girdiğinde yine teneffüste önce öğle namazının farzını, ardından da ikindinin farzını kılarak öğle ile ikindiyi birleştirebilirler (cem-i te’hîr).

3. Namaz kılmaları için bir mescide gitmeleri şart değildir. Sınıflarında veya okulun namaz kılmaya müsait olan herhangi bir yerinde kılabilirler.

4. Çok zor durumda kalırlarsa Bakara sûresinin 239. ayetine göre yürüyerek veya oturarak bile namaz kılabilirler. Ama hiçbir halde namazlarını kazaya bırakamazlar.

5. Abdest alırken ve namaz kılarken ayakkabılarını çıkarmaları şart değildir. Abdestte ayakkabıların üzerine mesh edebilecekleri gibi ayakkabı ile de namazlarını kılabilirler. Bunlar dinimizin istifade edilebilir kolaylıklarındandır.

Cevabın yayımlandığı yer için bkz: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Tarihi Boyunca O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2016, s. 154-155.

Namazların birleştirilmesi ile ilgili geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/fikih-arastirmalari/namazlarin-birlestirilmesi.html