Kız ve oğlan nişanlanıyor, nikah henüz kıyılmamış. Çeşitli hediyeler ve altın alınıyor, halvet de oluyor. Daha sonra kız tarafı vazgeçiyor bu durumda alınan hediyelerle altınlar geri iade edilir mi?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Nişan esnasında verilen hediyeler evlenmek maksadıyla verilen hediyelerdir. Dolayısıyla nişan bozulup evlenme maksadı ortadan kalkınca verilen hediye ve altınlar geri alınır. Fakat hediyelerden harcanan yani tüketilen olmuşsa bunların bedeli kız tarafından geri istenmez; harcanan harcanmıştır. Nişandan sonra nikahsız olarak meydana gelen halvet ise günahtır, buna her iki tarafın tevbe istiğfar etmesi gerekmektedir.