İmam nikâhı olunca çiftlerin hemen gerdeğe girmesi mi gerekiyor? Yoksa onu yapmadan da imam nikâhı kabul olur mu?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Şartlarına uygun olarak kıyılan nikâhtan sonra artık evlilik dinen başlamış sayılır. Erkek artık karısını evine götürme hakkı elde eder. Fakat gerdek, nikâhın geçerli olma şartı değildir. Ama nikâhtan sonra bu hak doğar.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/nikahta-zaman-siniri-var-mi.html