Nikâhta kız tarafının haberi olup erkek tarafının haberi olmadan kıyılan nikâh geçerli olur mu? Ayrıca nikâhı kıyan kişiye bunun vebali ne? Yani günah olur mu?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâhta velinin izni ve onayı erkek için değil; kız için şarttır. Yani kızın annesi ve babasının izni ve onayı olduktan sonra erkeğin ailesinin haberi olmasa da şahitlerin huzurunda kıyılan nikâh geçerli olur. Fakat kızın velisinin izni olmadan kıyılan nikâh geçersizdir. İşte bunun vebali çok büyük olur. Bu nikâhı kıyan her kim ise günah işlemiş olur.