Nikâh ile ilgili birtakım sorulara verdiğiniz cevaplar beni hiç de tatmin etmedi. “Aile izni olmadan imam nikâhı olmaz” diyor ve tağut-müşrik devletin belediyesine insanları yönlendiriyorsunuz. Hâlbuki orada kıyılan nikâh ile gerdek zina olur. Dinimizde zorla evlilik yoksa zorla evlendirmemek niye oluyor? Birbirini seven, üstelik dini imanı yerinde kişilerin dinden anlamayan aileleri yüzünden İslam dini niçin evlenme izni vermesin ki? Burada bir yanlışlık var. Nikâhta aile izni şart olmamalı…

Tarih: 14 Aralık 2009

CEVAP:

Öncelikle bizim kimseyi tatmin ve ikna etme gibi bir görevimizin olmadığını söylememiz gerekiyor. Biz, bize sorulan sorulara elimizden geldiği kadar ayetlere ve Nebîmizinden nakledilen sahih uygulamalara bağlı kalarak cevaplar hazırlamaktayız. Buradan hareketle, veli izni olmadan kıyılan nikâhın geçersiz olduğu hükmü bize değil; Allah’a ve O’nun resulüne aittir! Nikâhın mutlaka bir denetim altında kıyılması gerektiğini ve buna aykırı olan nikâhların geçersiz olduğunu söyleyen Allah ve resulüdür.

Birbirini seven ve kendisini dindar bilen herkes ailelerinden gizli ve habersiz, yetkili makamlardan da onay almadan tamamen denetimsiz bir şekilde birliktelik yaşayacaklar ve buna dinimiz müsaade edecek! Kesinlikle böyle şey olamaz. Eğer buna izin verilirse zina neye denir o zaman? Böyle bir şeyi dinimize uygun görmek cinayet olur.

Dolayısıyla dini kendinize uydurmak yerine kendinizi dine uydurmaya gayret gösterirseniz iyi olur. Ayrıca bilmediğiniz şeylerde hüküm vermeye de kalkışmamanızı tavsiye ederiz.

Nikâh ve denetimi hakkında aşağıdaki linklerde yeteri kadar bilgi mevcuttur:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/nikahta-neden-veli-sarti-kosuluyor.html

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/velisiz-nikah.html

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nikahin-denetlenmesi.html

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nikah-sozlesmesinde-veli.html