Biz Allah'ı şahit koştuğumuz bir nikâha niye aileyi şahit koşmak zorundayız?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Evlilik için şahit de yetmez, birçok kimsenin hazır olup o evliliği görmeleri gerekir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“İçinizden evli olmayanları evlendirin …” (Nûr, 24/32)

“Kocaları ile örfe uygun olarak anlaşmışlarsa evlenmelerine engel olmayın.” (Bakara, 2/232)

Bu ve benzeri ayetler, evliliğin denetlenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple sadece iki kişinin şahitliği ile kıyılan nikâhla da evlilik olmaz, denetlenmesi ve birçok müslümanın bundan bilgisinin olması gerekir.

Dinen evlenmeleri mümkün olan bir müslüman erkekle bir müslüman bayan aralarında nikâh olmadığı müddetçe yalnız başlarına kalamazlar, el ele tutuşamazlar vs. Bunlar, bizlerin değil; Allah’ın koymuş olduğu kurallardır. Biz dünyaya imtihan için gönderildik, imtihan edecek olan ise Allah’tır. Bu durumda bütün kuralları o koyar, bizler değil! Bizlere düşen bu kurallara uymaktır. Ahirette ise kimin ne derece bu kurallara uyduğu belli olacak, buna göre kimine rahmet kimine de azap edilecek.

Sitemizin www.suleymaniyevakfi.org sitemizin NİKÂH/EVLİLİK başlığı altında yazılar-araştırmalar, bir de soru-cevap kısmı bulunmaktadır. Oradaki yazıları dikkatli bir şekilde okursanız sorularınıza net cevaplar bulabilirsiniz. Nikâhta velinin yeri, velisiz nikâh, gizli nikâh gibi konuların işlendiği bu yazıları okuyunca gizli nikâh kıyılamayacağını, ailelerin kızlarını zorla evlendiremeyeceğini veya sebepsiz yere evlenmesini engelleyemeyeceğini vs. göreceksiniz.