Nikâhta veli hazır bulunsa, şahitler hazır bulunsa ve nikâh kıyılsa fakat şahitlere sual edilmese ve yazılı bir kayıt tutulmasa, nikâh sahih midir? Yani sorum nikâhın tüm şartlarına haiz, sadece şahitlere sual edilmeden ve yazılı hale gelmeyen nikâhta sorun olur mu, tekrar nikâh tazelemek gerekir mi?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Şahitlere sorulma ve nikâhın kayda geçirilmesi nikâhın olmazsa olmazlarından değildir. Fakat Allah Teâlâ her şeyde ihsanı yani işi güzel yapmayı emretmiştir. Bunun için yazıya geçirilmesi “tavsiye edilir.” Buna aykırı olarak kıyılan nikâh, dini bakımdan geçersiz değildir; tekrarlanmasına gerek yoktur.