"Nikahı kıyılan çiftlerin akşam dışarı çıkması uğursuzluk getirir" söylemi hurafe mi yoksa dinimizde böyle bir yasak/tavsiye mevcut mu?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Hiçbir şeyde uğursuzluk yoktur. Bu tip inanışlar tamamen halkın zan ve kuruntularından ibarettir. Baykuş ötmesi, köpek havlaması, kara kedinin bir kişinin önünden geçmesi, merdiven altından geçmek, sabunlu suyun üstünden geçmek, salı günü işe başlamak veya yola çıkmak, gece aynaya bakmak veya tırnak kesmek vb. gibi pek çok şeyde uğursuzluk bulunduğuna inanmak, batıldır. “Nikahı kıyılan çiftlerin akşam dışarı çıkması uğursuzluk getirir” sözü de bunlardan biridir.

Uğursuzluk konusunda Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Uğursuzluk yoktur, en güzel şey iyiye yormaktır.” (Buhârî, Tıp, 44)