Nikâhta veliyle ilgili yazınızı okudum. Fakat nikâh kıyılırken velinin yeri ne olacak tam anlayamadım. Yani anladığım kadarıyla “velisiz nikâh olmaz”dan kasıt, kızın ailesinin bilmemesi... Yoksa nikâh esnasında kıyılırken onlarda mı görecek veya hoca gelinle damada sorduktan sonra kızın ailesine de mi soracak "razı mısınız" diye? Yoksa ailenin bilmesi ve kendi aralarında razı olması yeterli mi? İllâ da nikâh kıyılırken hazır olmaları ve hocanın onlara da sorması gerekir mi?

Tarih: 22 Mart 2010

CEVAP:

Veli, yapılacak olan nikâhı denetleyen kişidir. Bu, kızın ailesidir. Yani aile, kızlarına talip olan erkeği araştıracak ve bunun neticesinde kızlarını verip vermeyeceklerine karar verecektir. Bundan sonraki aşamada nikâhın hukuki olarak kayıt altına alınması gerekiyor ki bu da bugün resmi nikâhlarla sağlanmaktadır.

Nikâh esnasında aileye soru sorulması ve onaylarının alınması gerekmez. Nikâh için “evet” veya “hayır” diyecek olan, evlenecek çiftlerdir.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/nikahta-neden-veli-sarti-kosuluyor.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/biz-kiz-vekil-tayin-ettigi-halde-kendi-nikahinda-bulunabilir-mi.html

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nikah-sozlesmesinde-veli.html