Kur'an ve sünnette ölen insanların etlerinin çürüyüp kemiklerinin kalacağından, Rabbimizin bizi böyle dirilteceğinden haber verilmekte. Ama bazı kişilerin belli bir zaman sonra mezarları açılıp bakıldığında cesetlerinin çürümediği söyleniyor. Gazetelerden vs. okuyoruz, görüyoruz. Özellikle bu şahıslar peşlerinden yüzlerce kişiyi sürükleyen kimseler. Cesedin çürümemesi bir insanın doğru yolda olduğunu mu gösterir?

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teala şöyle buyuruyor:

“Sizi topraktan yarattık, yine ona döndüreceğiz ve sizi bir kere daha topraktan çıkaracağız.” (Tâhâ, 20/55)

Ayete göre bütün insanlar eninde sonunda toprak olacaklardır. Cesedin çürümesi, çeşitli fiziki şartlara bağlıdır. Yeniden yaratılışa kadar çürüyüp toprak olma işlemi tamamlanacaktır. Cesedin çürümesi ile kişinin iyiliği veya kötülüğü arasında bağlantı yoktur. Nitekim firavunların cesetleri mumyalandığı için çürümemiştir. Ama kıyamet öncesi şartlar gerçekleşince onlar da çürüyeceklerdir.