Namazları ezan okunur okunmaz hemen kılmamız mı gerekir? Yoksa bir sonraki namaz vaktine kadar bekletebilir miyiz? Mesela ikindi ezanı okunmasına 5 dakika kalıncaya kadar öğlen namazını geciktirebilir miyiz?

Tarih: 21 Aralık 2010

CEVAP:

Namazları ilk vaktinde kılmanın sevabı büyüktür. Namazlarınızı son vaktine kadar geciktirmeniz, namazın terkine yol açabileceği için zorunlu haller dışında bunu yapmamalısınız.

Şu hususu bir kez daha vurgulamamız gerekiyor: Hiçbir namaz vakti dışında kılınamaz. Yani namazların kazası olmaz. Bu yüzden her namazın kendi vaktinde kılınması zaruridir.