Cebrail aleyhisselam, Peygamberimize namaz kıldırdığında ona namazda okunacak sureleri de öğretmiş midir?

Tarih: 30 Kasım 2011

CEVAP:

Bu konuda bir bilgiye sahip değiliz. Namazda Kur’an okumamız, onun şekil şartına bağlı bir zikir olmasından dolayıdır. Allah Teâlâ Musa aleyhisselama şu emri vermiştir:

وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي

“Namazı, beni zikir için kıl.” (Taha 20/14)

Zikir, bağlantılarıyla birlikte düşünülüp öğrenilen bir bilgiyi kullanıma hazır tutmaktır. Kullanıma hazır tutulacak asıl bilgi Allah’ın Kitabında olandır. Bu sebeple “Zikir” ilâhî kitapların ortak adıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Bakın! Kalplerin yatışıp rahatlaması Allah’ın zikri ile olur.” (Ra’d 13/28)

Peygamberimizin bize öğrettiği dualar da zikirdir. Namazda hem onlar hem Kur’ân âyetleri okunmalıdır. Bu sebeple Kur’ân âyetlerini bilmeyenler, sadece bildikleri zikirlerle namaz kılabilirler.

Allah Teâlâ, yolculuk sırasında düşman korkusunun ortaya çıkması halinde kılınan tek rekâtlı namazdaki zikirleri yaparken vücudun bulunacağı şekil ile ilgili şu emri vermiştir:

فَإِذَا قَضَيْتُمُ الصَّلاَةَ فَاذْكُرُواْ اللّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِكُمْ

“O namazı kıldığınız zaman Allah’ı; ayakta, oturarak ve yanlarınız üzerindeyken zikredin.” (Nisa 4/103)

Ayete göre namazda zikir; kıyamda, rükûda, secdede, iki secde arasında, son oturuşta ve bunlar arasındaki geçişlerde yapılır.