FETVALAR

SORU:

Bayanlar namaz kılarken eteğin altına bir şey giymek zorundalar mı? Bacakların çıplak olarak birbirine değmemesi gerekiyormuş. Değerse namaz bozulurmuş. Bu doğru mu?

Tarih: 27 Ekim 2009

CEVAP:

Bacakların çıplak olarak birbirine değmesi namazı bozmaz. Bayanlar ayaklarına kadar uzanan etekleri ile namaz kılabilirler. Eteğin altına pijama vs. giymeleri şart değildir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem mescitte erkeklerin arkasında namaz kılan kadınlara erkeklerden önce başlarını kaldırmamaları gerektiğini söylemişti. Bunun nedeni secdeye varan erkeklerin arkadan avret bölgelerinin görülme ihtimalidir. Demek ki onların üzerlerindeki elbiseden başka iç elbiseleri yoktu ve o şekilde namaz kılıyorlardı.

Konuyla ilgili rivayetler şöyledir:

Sehl ibn Sa’d radıyallahu anh şöyle demiştir: Bazı insanlar Pey­gamber sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte namaz kılardı. O halde ki, bunlar bellerindeki futalarını, küçük olduğu için (çocuklar gibi) boyunlarına bağlamış olurlardı. Bu sebepten (cemaate gelen kadınlara): Erkekler doğru­lup oturmadıkça başlarınızı secdeden kaldırmayınız, denirdi. (Buhari, Amel fi’s-Salât, 14.)

Esma bint Ebî Bekr radıyallahu anha’dan; demiştir ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemi, erkeklerin avret mahallerini görmelerinin çir­kinliğinden dolayı; “(Ey kadınlar topluluğu) sizden kim Allah’a ve âhiret gününe inanıyorsa erkekler (secdeden) başlarını kaldırmadıkça başını kaldırmasın” buyururken işittim. (Ebu Davud, Salât, 141-142)

Benzer bir soru-cevap için aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kadinlar-corapsiz-olarak-namaz-kilabilirler-mi.html


Etiketler: