Namazda bir rekâtta 1 rükû 2 secde var. Bu durum Hz Âdem’e meleklerin secde etmeleri ile alakalı mıdır? Yani, Rabbimiz, ilk secde emrinde İblis secde etmediği için 2. kez mi meleklere secde edin demiştir? Böyle yorumlanabilir mi?

Tarih: 03 Haziran 2011

CEVAP:

Bunun cevabı “ibadet” kelimesinde yatmaktadır: İbadet “kulluk etmek” demektir. Bunu emreden ise Allah Teala’dır. Allah Teala birçok emir ve yasakların sebeplerini bizlere bildirmemiştir. Biz bunları kul olduğumuz için sorgulamadan yerine getiririz. Neden sabah namazı iki rekât da akşam namazı üç ya da diğerleri dört? Bir rekâtta iki secde varken neden bir rükû var? Bu ve bunun gibi ibadetlerin neden böyle olduğu Allah ve resulü tarafından açıklanmış değildir. Yani onlar böyle dediği için böyle olmuştur.

Bazı âlimler bunun böyle olmasının hikmetlerini aramaya çalışmışlar ve bazı şeyler söylemişlerdir. Fakat bunlar bir yorumdan öteye geçememekte ve gerçek sebebi açıklayamamaktadır.