Cünüp olarak durmanın hükmü nedir? Ne kadar süreyle cünüp bir şekilde kalınabilir? Bir de “zaten namaz kılmıyorum, cenabet dursam ne olur?” diye düşünen arkadaşlar var. Bunlar için ne dersiniz?

Tarih: 02 Temmuz 2010

CEVAP:

Cünüplük namaza engel olduğu için böyle bir kişi, namazı vaktinde kılmasına engel olmayacak kadar yıkanmadan bekleyebilir. Bundan fazla beklemesi caiz değildir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cinsel-iliskiden-sonra-gusul-abdesti-ne-kadar-sure-geciktirilebilir.html

Gusül, namaz için şart kılınmıştır. Fakat şurası kesin ki “ben Müslümanım” diyen bir kişinin namaz kılmaması olacak şey değildir. Namazın kazaya bırakılması diye bir şey de yoktur. Bir namazı vaktinde kılmayan kişi, ömür boyu namaz kılsa, onun bıraktığı eksiği kapatamaz.

Geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kaza-namazi