Ben 5 vakit namazını kılan birisiyim. Acaba namaz kılarken hafif seste dini müzik dinlemek caiz midir? Mesela "Çağrı" gibi insana manevi huzur ve zenginlik veren müzik dinlenebilir mi?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teala namaz kılan müminlerle ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

“Onlar ki namazlarında huşu içerisindedirler.” (Mu’minûn, 23/2)

İnsana huzuru veren, bizzat namazın kendisidir. Bunun dışında kalan her şey huşuya engel olur. Eğer kılınan namaz manevi huzur vermiyorsa demek ki o namaz Allah’ın istediği namaz değildir! Bu yüzden namaz esnasında müzik dinlemek huşuya engeldir, kişiyi namazdan alıkoyar. Müslüman namazda Rabbi ile beraberdir. Bu beraberliği bozacak her şeyi terk etmesi gerekir.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/namazda-husu-nasil-olmali.html