Hocam ben bir otomobil bayiinde çalışıyorum. Müşterilerimiz otomobil alırken bankalardan veya finans kurumlarından kredi kullanıyorlar. Biz de çoğu zaman müşterilerin kendi isteği ile onları bankaya veya finans kurumuna yönlendiriyoruz, yani krediye aracılık yapıyoruz. Biz de günaha girer miyiz? Ayrıca bankalar şirkete komisyon veriyor, şirket de bize bu komisyondan prim veriyor. Bu para caiz mi?

Tarih: 02 Ocak 2012

CEVAP:

Banka aracılığıyla yapılan her türlü işlem, haram sınıfına girmeyebilir. Ancak soruda bahsedildiği şekilde müşteriyi faizli kredi almak üzere bankaya yönlendirmek veya onun banka ile gerçekleştireceği faizli işlemleri onun adına yapmak fıkha aykırıdır, faize aracılıktır. Bu işle uğraşanların bu konuda dikkatli olmaları gerekir.

Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Kim iyi bir işe aracılık ederse onun da o işten bir nasibi olur. Kim kötü bir işe aracılık ederse onun da ondan bir payı olur. Allah her şeyin karşılığını vericidir.” (Nisâ, 4/85)

“İyilikte ve fenalıktan sakınmakta yardımlaşın, günah işlemek ve aşırı gitmekte yardımlaşmayın.” (Mâide, 5/2)

Diğer sorunuza gelince: Bankanın şirkete verdiği komisyon, bir şirket çalışanı olarak sizi ilgilendirmez. Siz şirkette verdiğiniz emeğin karşılığını alıyorsunuz. Şirketin bankadan aldığı para, onun malıdır. Size verdiği meblağ ayrı, o para ayrıdır. Ancak şüphelerden kalben mutmain olmak için bu tür işlerle uğraşmayan alternatifler aramanızı tavsiye ederiz.

Doç. Dr. Servet Bayındır

Benzer soru-cevaplar için lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bankalardan-kredi-alanlara-otomobil-satabilirmiyim.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/finans-sirketi-araciligiyla-otomobil-bayiinden-araba-almak-sakincali-mi.html