Allah’ın ahirette şirki affetmeyeceğini duymuştum. Peki, bir insan Müslümanken şirk koştu diyelim. Sonra tekrar Müslüman oldu ama tevbe etmedi, ömrü yetmedi. Bu insan cehennemden çıkabilir mi?

Tarih: 21 Şubat 2011

CEVAP:

Şirkten vazgeçip Müslüman olan bir kişi hatasını anlamış, tevbe etmiş olur. Tevbe etmek, “dönüş yapmak ve bir daha o günaha dönmemeye karar vermektir. Bu kişi, iyi işler yaparak kendini düzeltirse günahları sevaba çevrilir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Rahman’ın kulları… Allah ile beraber başka bir tanrıyı yardıma çağırmazlar. Haklı bir sebep yoksa Allahın dokunulmaz kıldığı canı öldürmezler; zina etmezler. Kim bunları yaparsa günaha girer.

Kıyamet günü onun azâbı katlanır ve orada itibarsız olarak temelli kalır.

Ancak tevbe eden, inanan ve iyi iş yapan başka. Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlar, ikram eder.

Kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tevbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner.” (Furkan 25/68–71)