Fatiha sûresinde, “Bizi kendilerini doğru yola ulaştırdıklarının (hidayet) yoluna ulaştır” diye her namazda Allah’a dua ediyoruz. Bakara sûresinin 3-5. ayetlerinde hidayet üzerinde olanların kimler olduğu açıklanıyor. Namaz kılanlar hidayet yolu üzerinde olduklarına göre bir yerlerde eksik mi kalıyoruz ki her namazda “bizi doğru yola eriştir” diye dua ediyoruz? Allah’a, peygamberlerine, ahiret gününe, kitaplarına inanan, namaz kılan ve malından hayra harcayanlar için Allah Teâlâ “onlar hidayet üzeredir” dediği halde niye hâlâ “bizi doğru yola eriştir” diye dua ediyoruz?

Tarih: 25 Şubat 2011

CEVAP:

İslam bir bütündür. Bu bütünlüğü bozucu inanç ve uygulamalar kişiyi yoldan çıkarır. En tehlikeli günah ise şirktir. Namaz kıldığı halde başı sıkışınca “Yetiş ya falan” diye Allah’tan başkasını yardıma çağırarak şirke düşenlerin sayısı az değildir. Bu sebeple doğru yolda sürekli kalabilmek büyük bir dikkat ve gayret ister.

Eğer vaktiniz olur da sitemizde yer alan “Kur’an Işığında Tarikatçılığa Bakış” ve “Kur’an Işığında Aracılık ve Şirk” adlı kitaplarımızı okursanız sizin dediğiniz ibadetleri yaptığı halde ne vahim durumlara düşenler olduğunu görürsünüz. Bu açıdan Fatiha sûresindeki “Bizi doğru yola eriştir” duası oldukça önemlidir.

Adı geçen kitaplara www.suleymaniyevakfi.com sitemizden ulaşabilir, www.suleymaniyevakfi.org/hizmetlerimiz/Kitaplarimizi-indirin.html adresinden de ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.