Diğer Müslümanları aşağılayan ya da kötü sözler söyleyen bir Müslümanın cezası nedir?

Tarih: 16 Eylül 2011

CEVAP:

Onu uyarma ve nasihat etme dışında yapılabilecek bir şey yoktur. Din, ana imtihan sahasıdır. Doğruyu bulmak için tartışmak gerekir. Bu tür tartışmalar, ceza hukuku sahasına girmez. Bunun doğuracağı sıkıntılara katlanmak icap eder. Allah Teâlâ, şöyle buyurur:

“Mallarınız ve canlarınız konusunda yıpratıcı bir imtihandan geçirileceksiniz. Bir de sizden önce Kitap verilenlerden ve müşriklerden üzücü çok söz işiteceksiniz; bunlardan kaçış olmaz. Eğer sabreder, korunursanız işte bu, kararlılık gerektiren işlerdendir.” (Âl-i İmrân, 3/186)

Üzücü söz ve hakarete karşı sabırlı, tedbirli ve kararlı olma dışında bir yol gösterilmemiştir. Peygamberimiz, önce Müslüman olan, sonra dinden dönen ve problem kaynağı olan ikiyüzlülerden çok çekmiş; ama onları cezalandırmamıştır. Münafikûn Suresi, bu açıdan önemlidir. O sureyi anlayarak okumanız uygun olur.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/dinini-yasamayan-muslumanlarla-iliskilerimiz-nasil-olmali.html