Hristiyan bir bayanım. Tüm semavi dinlere ve peygamberlere inancım ve saygım sonsuz. Müslüman bir erkek arkadaşım var. Allah'ın izniyle evlenmek istiyoruz. Doğacak çocuklarımızın müslüman olması gerektiğini biliyorum ve bu durumu da kabul ediyorum. Benim için insanın inançlı olması yeterli çünkü. Yalnız ailesi müslüman olmamı şart koşuyor. Kur'an-ı Kerim'i okumamışlar ve Mâide suresinin 5. ayetini de bilmiyorlar. Biz o insanların gönüllerini kırmadan rızalarını almak için bu konuyu nasıl anlatabiliriz? Çünkü Kur'an'ı elime alıp kurtuluşmuş gibi alın okuyun diye önlerine sunmak kitaba saygısızlık yapmak gibi geliyor bana.

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Onlara Kur’an’ı okuduğunuzu, Mâide suresinin 5. ayetinde böyle bir müsaadenin olduğunu gördüğünüzü söylerseniz bu, onları memnun eder ve evlenmenize müsaade ederler. Eğer şüpheleri devam ederse en yakın müftülüğe başvurarak onlardan bu konuda bir yazı almanız uygun olur.

Mâide suresinin 5. ayeti şöyledir:

“Bugün size, iyi olanlar helâl kılındı. Kendilerine kitap verilmiş olanların yiyeceği size helâl, sizin yiyeceğiniz onlara helâldir. Mehirlerini verir, namuslu olur, gizli dost tutmazsanız iffetli mümin kadınlar ile kendilerine kitap verilmiş olanların iffetlileri de size helâldir. Kim imanını gözardı ederse yaptıkları boşa gider; Ahirette kaybedenlere karışır.”