FETVALAR

SORU:

Sahîh-i Buhârî’de Peygamberimizin müminin necis olmayacağını bildirdiği rivayet edilmiş. Peki, âdetli kadın için bu konu farklı mıdır? Müşrik, kâfir ve münafıklar pistirler; ama İslam manen onları temizliyor. O zaman âdetli kadın niçin manen pis sayılıyor? İslam’dan mı çıkıyor? Bu konuda açıklama yaparsanız memnun olurum.

Tarih: 30 Haziran 2011

CEVAP:

Namaz için şart olan abdest, “manevi yönü ağır basan maddi temizlik”ir. Çünkü abdest, abdest organlarından çıkan bir şey ile değil, ön ve arkadan çıkan pisliklerle bozulmaktadır.

Hanefilere göre kan abdesti bozar; ama bu hüküm ne bir ayete ne de sahih bir hadise dayanır.

http://www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/abdesti-bozan-seyler-nelerdir-kan-ve-uyku-abdesti-bozar-mi.html

Âdetli kadının kirliliği “manevi yönü ağır basan maddi kirlilik”tir. Çünkü kanın çıktığı yer iyice temizlense bile âdet kanı tamamen kesilinceye kadar kadın temiz sayılmaz. Bu sebeple abdestsizlik ile âdetli olma hali “namaza engel olan özel bir kirlilik hali”dir.

Kâfirler ise farklıdır. Onların kirliliği sırf yanlış inançlarından dolayıdır ve manevidir.  Onları temiz kılacak tek şey, doğru inanca sahip olmalarıdır. Sorunuzdaki hadiste vurgulanan budur. Doğru inanca sahip olanlar, abdestsiz veya âdetli olsalar dahi inanç açısından temizdirler.

NOT: Soruda bahsi geçen rivayet şöyledir:

Ebû Hureyre cünüp olarak Medine yol­larından birinde Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’e rastlamış ve hemen sıvışarak gitmiş, yıkanmış. Peygamber onu araştırmış, Ebû Hureyre geldiği zaman:

«Nerede kaldın ya Ebâ Hureyre?» diye sormuş. Ebû Hureyre :

«Cünüp idim. Yıkanmadıkça senin yanında oturmayı doğru bulmadım»;  demiş. Bunun üzerine Resûlullâh:

«Sübhanallâh! Mümin (hiç) necis olmaz ki!» buyurdu. (Buhari, Gusül, 23; Müslim, Hayz, 371)


Etiketler: