Çevremizde İslam tarihinden Muaviye ile alakalı değişik yorumlara şahit oluyoruz. Kimileri onu ihanet ve zalimlikle suçlarken kimileri kendisinden Hz. Muaviye şeklinde söz ediyor. Hatta sahabeye karşı durma babında cehennemden yer hazırlama durumuna da sokulabiliyor insanlar. Muaviye olayı acaba günümüz ehl-i sünnet anlayışının itikadı haline mi geldi?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

İşin bir siyasi bir de dini boyutu vardır. Siyasi olarak Muaviye ile Ali radıyallâhu anhumâ arasında çok üzücü olaylar olmuştur. Ancak Muaviye’nin Müslüman olarak yaşadığı ve Müslüman olarak öldüğü kabul edilir. Ayrıca devlet adamı olarak önemli hizmetlerde de bulunmuştur. Olayı siyasi yönden ele alan Şiiler ona lanet okurlar. Ama siyaseti bir kenara bırakanlar onu bir Müslüman ve bir sahabi olarak anarlar. Doğrusu ikinci görüştür.

Muaviye b. Ebû Süfyân hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linke müracaat ediniz:

www.islamansiklopedisi.info/dia/pdf/c30/c300218.pdf