Biz üç kardeşiz. Yaşlarımız 50, 44 ve 39. Babamız sağ ve biz birlikteyiz. Ortak mallarımızı ayırmak istediğimiz zaman eşit bir şekilde mi yoksa yaşlarımıza göre mi paylaşmamız gerekmektedir?

Tarih: 19 Mart 2012

CEVAP:

Miras paylaşımında mirasçıların yaşları değil, cinsiyetleri ve ölen kimseye olan yakınlıkları dikkate alınır. Miras bırakanın belirttiğiniz şekilde farklı yaşlarda üç çocuğunu geride bırakması durumunda kardeşlerin tamamı erkekse tereke eşit olarak üçe pay edilir. Eğer çocuklardan birisi kadınsa terekeden erkek çocuk iki kız çocuk hissesi kadar pay alır. İlgili ayet şöyledir:

“Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder. (Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur…” (Nisâ, 4/11)

Babanız vefat etmediğine göre bir miras paylaşımı da olmayacaktır. Eğer kendi kazandığınız mallar varsa onları paylaştırmak için bir veya birkaç kişiyi hakem tayin etmenizi ve malınızı ona göre paylaşmanızı tavsiye ederiz.