Bir dersinizde mirac olayının mucize olmadığını söylemiştiniz. Mirac olayının Kur’an’da ayetlere konu oluşu, Kur’an’ın mucize olması açısından onu dolaylı olarak yine bir mucize yapmıyor mu?

Tarih: 28 Haziran 2011

CEVAP:

Mirac olayı harikulade, olağanüstü bir olaydır ama nebîliği ispat amacıyla gösterilen bir mucize değildir. Nebîliği ispat etmek için gösterilen mucizeler, insanların gözleriyle görebilecekleri bir şekilde gerçekleşir. Hâlbuki mirac hadisesine sadece Nebîmiz şahit olmuş, bu yolculuğa melek Cebrail’den başkası eşlik etmemiştir. Bu da miracın diğer mucizeler gibi olmadığını göstermektedir.

Bununla ilgili başka bir cevabımızı aşağıdaki linkten okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/peygamberimizin-kurandan-baska-mucizesi-yoksa-mirac-nedir.html