Ben, ilk oğluma babamın adını verdim. İkinci oğlum olduğunda hanıma isim için kendisine bıraktım; ismini Meriç koyduk. Meriç, bir akarsu adı. Oğlumun ismini değiştirmeme gerek var mı? Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Tarih: 11 Ocak 2010

CEVAP:

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, yeni Müslüman olan sahabilerden sadece isimleri İslam’a aykırı olanların isimlerini değiştirmiş, diğerlerine isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söylememiştir. Meriç isminin İslam’a aykırı bir tarafı yoktur. Dolayısıyla değiştirilmesi gerekmez.