Meninin yerinden ayrılmasıyla cenabet olunur diye bir yerde okumuştum. Yani vücut içinde bulunduğu yerden ayrılması, cenabet olmak için yeterlidir; erkeklik organından çıkmasına gerek yoktur. Lakin ben nasıl anlayacağım yerinden ayrılıp ayrılmadığını? Önemli olan erkeklik organından çıkıp çıkmaması değil midir?

Tarih: 04 Mart 2010

CEVAP:

Bahsettiğiniz mesele fıkıh kitaplarında tartışılmış ve bu konuda farklı ihtilaflar ortaya çıkmıştır. “Meninin yerinden ayrılması” tabiri aslında anlaşılmayacak bir şey değil. Bir erkek ihtilam olduğu yani boşaldığı zaman daha meni dışarı çıkmadan vücutta değişiklikler meydana gelir, şehvet oluşur. O anda erkeklik organı sıkılsa meni dışarı çıkmaz, şehvet geçtikten sonra çıkar. Fakat artık boşalma meydana gelmiş, vücut rahatlamıştır.  O yüzden menin şehvetle dışarı çıkması şart değildir. Bu hal gerçekleşirse gusül abdesti alınması şart olur.