Masturbasyonun mekruh olduğunu yazıyorsunuz. Bir hadis-i şerifte Ebu Hureyre’den şöyle okudum: “Allah (cc) kıyamet günü yedi zümrenin yüzüne bakmayacak. Bunlardan biri elle doyum yapanlardır.” diyor. Şimdi buna göre masturbasyon mekruh mu, haram mı bilgi verirseniz sevinirim.

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Bahsettiğiniz söz, Deylemî’nin el-Firdevs bi Me’sûri’l-Hitâb (c: 2 s: 332, Beyrut, 1986) ve Aclûnî’nin Keşfu’l-Hafâ (c: 1 s: 448, hadis no: 1462, Beyrut, 1988) adlı kitaplarında geçmektedir.

Bu söz hakkında İbnu’l-Cevzî şunları söylemektedir:

“Peygamberimize nisbet edilen bu söz sahih değildir. Ayrıca rivayet zincirinde bulunan Hassan ve Mesleme isimli zâtlar mechuldür, tanınmamaktadırlar.” (Bkz: İbnu’l-Cevzî, el-İlelu’l-Mütenâhiye,c: 2 s: 144, hadis no: 1046, Pakistan, 1981)

Masturbasyon hakkında kesin bir delil bulunmadığı için haram değil, mekruhtur.