Lohusalık hali 40 günü geçmiş bulunuyor. Kanama kesilmedi. Temizlenip namaz kılmak için kanın kesilmesi mi beklenecek, yoksa 40 günden sonra kanama devam ettiği halde bile yıkanıp namaza mı başlanacak?

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

Lohusalık (nifas) halinde en çok kan görme müddeti kırk gündür. Bundan sonra gelen kan, nifas kanı değildir.

İstihaze adı verilen bu kan, diğer organlardan gelen kan gibidir. Bu durumda olan bir kadından namaz sorumluluğu düşmez. Eşiyle ilişkiye de girebilir.