Kuyumculuk işi yapıyorum. Bazı müşterilerimiz bizden 10 gr. borç istiyor. 10 gün sonra o günün kurundan parasını alıyoruz. Bu, doğru değilse nasıl yapmamız lazım?

Tarih: 28 Şubat 2013

CEVAP:

Altın ve benzeri para ve para yerine geçen farklı kıymetli malların değişimi ancak peşin olarak gerçekleştirilebilir.

Şayet soruda bahsedildiği gibi müşteri 10 gr altını (veya ona karşılık gelen TL’yi)  borç olarak istiyorsa ya aynen bu 10 gr altın ya da onun TL karşılığı, o günkü kur üzerinden borç verilebilir. Ancak altının fiyatı (kuru) müşteri ve kuyumcu arasında değil, Merkez Bankası veya her iki tarafın da dahli olamayacak başka ulusal veya uluslararası bir kurum taraftan belirlenmeli, bunların belirlediği kur esas alınmalıdır.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kuyumcudan-altin-satin-alip-parasini-daha-sonra-odemek-caiz-mi.html

Ödeme günü gelince de aynı 10 gr miktarındaki altın, bahsedilen kuruluşlar tarafından belirlenmiş kur üzerinden tahsil edilir.

Kısacası bu işlem yalnızca yardım amaçlı gerçekleştirilebilir; kuyumcu bu işlemden kazanç elde etmemelidir. Zira borç verip bundan gelir elde etmek faizdir.

Aşağıdaki linkte bulunan soru-cevabı da incelemenizi tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kuyumcularin-birbirlerine-altin-kiralamasi-caiz-midir.html

Doç. Dr. Servet BAYINDIR