Dört kişi kurbanlık alsa aynı kurbanlığa sonradan beşinci kişiyi ortak olarak alabilirler mi?

Tarih: 14 Ekim 2013

CEVAP:

Her ne kadar bazı âlimler bunu hoş karşılamasa da kurbana sonradan ortak almayı yasaklayan hiçbir bir delil yoktur.  Hâlbuki bir şeyin yasak/haram olması için ayet veya sahih hadisten bir delil bulunması şarttır.

Allah Teala şöyle buyurmuştur:

Allah’a mâl etmek için dillerinizin özenle bezediği yalanlar ile ‘Bu helaldir, bu haramdır’ demeyin. Allah’a karşı yalan uyduranlar iflah olmazlar. Bunlar biraz menfaatlenirler; ama onlar için can yakıcı bir azap vardır.” (Nahl, 16/116-117)

Hisse satmak yani kurbandan gelir elde etmek kastedilmediği sürece kurbana sonradan ortak almakta hiçbir sakınca yoktur.