Sitenizde yayınladığınız bir cevapta babaanne-torun evliliğinin haram olduğu yazıyor; fakat dedeyle kız torun nikâhı hakkında bir bilgi bulamadık. Ayetlerde de açıkça bir yasak olmadığına göre kız torun dedeye helal midir? Bazı hocalar Kur'an'da her şeyin yazmayacağını, bu gibi konularda mutlaka hadislere ve fıkıh kitaplarına bakılması gerektiğini söylemekte ve Kur'an'dan hareketle babaanne-torun, dede-torun nikâhının haramlığına bir delil bulunamayacağını söylemekteler. Buna nasıl bir cevap verirsiniz?

Tarih: 25 Mayıs 2016

CEVAP:

Öncelikle ifade etmek isteriz ki sorunuzda belittiğiniz gibi sürekli olarak farklı örnekler geliştirmek suretiyle “İşte bakın, bu ifade Kur’an’da geçmiyor! Öyleyse hadislere ve fıkıh kitaplarına bakmamız lazım” diyerek Kur’an’da eksiklik aramanın bir anlamı yoktur.

Babaanne-torun evliliğinin yasaklığı nasıl ayetle sabitse dede-torun evliliğinin yasaklığı da ayetle sabittir. Şöyle ki:

Arap diline göre “baba” denilince kişinin kendi babası, onun babası, onun babası… olmak üzere bütün üst soyu (usûl) anlaşılır.

“Çocuk” denilince de kişinin kendi çocuğu, çocuğunun çocuğu, onun çocuğu… olmak üzere bütün alt soyu (fürû’) kast edilir.

Bu yüzden Nisâ sûresinin 23. ayetinde “Kızlarınız size haram kılınmıştır” buyurulmakla baba-kız evliliği nasıl yasaklanmışsa dede-kız torun evliliği de yasaklanmış olmaktadır. Bunun ayrı bir cümle ile ifade edilmesi gerekmez.

NOT: Babaanne-torun evliliğinin yasak olması ile ilgili fetvamıza aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/babaanne-torun-evliligine-dair-kuranda-bir-hukum-yok-mu.html