Bir konferansınızı izledim. Orada Kur’an’da eşyanın dilinden bahsedildiğini anlattınız. “Şüphesiz biz emaneti, göklere yere ve dağlara teklif ettik…” (Ahzab 72) ayetine göre teklif sunulanların akıllı ve iradeli olması lazımdır. Sizin eşyanın dili var derken kast ettiğiniz bu mudur? Değilse ilgili ayetler hangileridir? Ben bir fen fizikçi olarak bu konu hakkında çalışmak isterim. Batılı fen fizikçiler buna benzer çalışmalar yapıyorlar. Ancak eşyanın bir dili olduğunun somut bilgisi o kadar kolay değil. Dolayısıyla bu bilgiyi ortaya koyabilirsek çok büyük bir hizmet olur.

Tarih: 04 Temmuz 2011

CEVAP:

Kur’ân, canlı cansız, bütün varlıkların dilinden, duygularından, ibadetlerinden ve görevlerinden bahseder. Bununla ilgili olarak kaleme aldığımız Kur’an’da Eşyanın Dili başlıklı yazımız aşağıdaki linkte bulunmaktadır. Okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/kuranda-esyanin-dili.html