Yüce Allah Bakara sûresi 28. Ayette “Allah’ı nasıl inkâr edersiniz ki, ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra sizleri yine öldürecek, sonra yine diriltecek, sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz .” diye buyuruyor. Siz zaman zaman sohbetlerinizde dünyada hiçbir insanın Allah’ın varlığını inkâr etmediğini söylüyorsunuz. Peki, bu ayetteki inkâr, Allah’ın varlığına mı, yoksa yarattıklarına mı?

Tarih: 13 Mayıs 2013

CEVAP:

İlgili ayete tarafımızdan verilen meal şöyledir:

“Allah’ı nasıl görmezlikten gelebilirsiniz ki! Cansız haldeydiniz, size o can verdi. Sizi tekrar cansız hale getirecek, sonra yeniden can verecek ve onun huzuruna çıkarılacaksınız.” (Bakara, 2/28)

Türkçe meallere genelde “inkâr etmek” olarak çevrilen kelime, küfürdür.  Küfür, Arapça’da “örtmek” anlamına gelir. Türkçe’de buna “nankörlük etmek, görmezden gelmek” denir.

Örtmek, bir şeyi göstermemek içindir. Olmayan şeyin örtülmesi ise mümkün değildir. Kâfir de aslında kendisinde olan imanı örten, gizleyen kimsedir.

Dolayısıyla bir insanın kâfir olması için Allah’ın emirlerinden bir veya birkaç tanesini kabul etmemesi, beğenmemesi veya yerinde bulmaması yeterlidir. Kâfirlik budur.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/seytan-neden-kafir-oldu.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/seytan-akilsiz-bir-varlik-miydi-da-allah%e2%80%99a-isyan-etti.html