Market alışverişinden sonra harcama tutarını kredi kartına çektiriyorum. Bu alışverişten sonra cep telefonuma bankadan bir mesaj geliyor: Örnek; “200 TL tutarınızı %1.99 karşılığında 3 taksite bölelim” diyor. Tutar ne kadar olursa olsun banka 3 taksit seçeneğini %1.99 bedelle yapıyor. Böyle bir uygulama sonunda faize bulaşıyor muyuz?

Tarih: 01 Ekim 2010

CEVAP:

Yalnızca böyle bir mesaja dayalı olarak yapılacak taksitlendirme, fıkıh açısından caiz olmaz. Çünkü burada doğmuş olan bir borcun vade farkı karşılığında taksitlendirilmesi durumu söz konusu olmaktadır. Borçtan elde edilen gelir de faizdir. Bu işlemden uzak durmanız gerekir.