Kredi kartı borcunu zamanında yatırmazsak faiz yemekle aynı günahı mı işlemiş sayılırız?

Tarih: 03 Şubat 2011

CEVAP:

Maddi imkânsızlık nedeniyle borcunuzu geç yatırmanızdan dolayı bir sorumluluğunuz olmaz. Fakat bir önceki aydan hesabınızı iyi ayarlayıp faizin meydana gelmemesine azami ölçüde dikkat etmeniz gerekir.

İmkânınız olduğu halde kart borcunu zamanında yatırmazsanız faiz yemiş değil, “yedirmiş” olursunuz. Faizi yemek nasıl haramsa yedirmek de haramdır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

“Allah faizi yiyene ve yedirene lânet etsin.”[1]

Tevbe edip bir daha asla bu işlere bulaşmayarak kendinizi düzeltirseniz Allah Teâlâ sizi affeder.