Bildiğiniz gibi bazı bankalar bayram kredisi veriyorlar. Bu bayramda o krediden gelen parayla kurban kesebilir miyiz?

Tarih: 10 Ekim 2013

CEVAP:

Kredi, faizli borç demektir. Faiz de Allah’ın en büyük yasaklarından biridir. Hacca gitmek veya kurban kesmek gibi bir ibadeti yerine getirmek için dahi olsa hiçbir şekilde faize bulaşmak caiz değildir. Bankaların faizi ibadetlerimize bulaştırmalarına da müsaade edilmemelidir.

Maddi durumu iyi olmayan kimselerin zaten kurban kesmesi gerekmez. Bu açıdan kendinizi sıkıntıya sokmayınız.

Kimlerin kurban kesmesi gerektiğiyle alakalı bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kurana-gore-kimlerin-kurban-kesmesi-gerekiyor.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kredi-karti-ile-veya-borc-alarak-kurban-kesmek-caiz-midir.html