İslam’da kölelik ve cariyelik var mıdır, yok mudur?
Süleymaniye Vakfı > Kölelik ve Cariyelik Tarih: 05 Kasım 2015  
Soru: İslam'da kölelik ve cariyelik var mıdır, yok mudur? Kur'an'da bu konuda hangi hükümler vardır? Son bir sorum da cariyelerle nikahsız olarak ilişkiye girmek caiz midir?
Cevap: 

İslam’da savaş esirliği sistemi vardır; ama erkek esirlerin köleleştirilmesi, kadınların ise cariyeleştirilmesi kesinlikle söz konusu değildir! Kur’an-ı Kerim’de, alınan esirlerin duruma göre ya fidye karşılığı ya da karşılıksız olarak serbest bırakılması emredilmiştir. Bu manada Kur’an kölelik ve cariyeliği yürürlükten tamamen kaldırmış durumdadır.

Esir tutulan kadınlarla hür kadınlar arasında nikah konusunda hiçbir fark yoktur. Esir bir kadınla nikahsız olarak ilişkiye girmek Kur’an’a göre kesinlikle caiz değildir. Hür bir kadınla nasıl nikah yoluyla evleniliyorsa esir kadınla da aynı şekilde nikah yapılmak şartıyla evlenilebilir. Nikah konusunda hem bu kadınların hem de onların velisinin izni şarttır.

Aşağıdaki linkte bulunan ve Savaş Esirleri ve Cariyelik başlığını taşıyan yazıda kölelik ve cariyelik hakkında merak edilen sorulara cevap verilmiş ve bu konuda geleneğimizde yapılmış birçok hataya yer verilerek bunların Kur’an ve Sünnet ışığında bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Mutlaka okunmasını tavsiye ederiz:

http://www.suleymaniyevakfi.org/guncel/savas-esirleri-ve-cariyelik.html

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş