Dinimizde kadınların kazancına, malına, nereye harcadığına, kocaların ne kadar karışma hakkı vardır?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Bu gibi konularda tek tarafı dinleyerek bir cevap vermemiz doğru değildir. Fakat ilke olarak şunları söyleyebiliriz:

1. Kadına ait olan paraya kocası karışamaz. Karısından izin almadan onun malına el süremez.

2. Koca, karısının mehrini vermekle yükümlü olduğu gibi her türlü giyim, kuşam, yiyecek, içecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Bunları karşıladıktan sonra kadın da kocasının parasına karışamaz.

Fakat evlilik, sadece yatak paylaşmaktan ibaret değildir. Karı koca koskoca bir hayatı paylaşmak ve huzur bulmak için bir araya gelmiş çiftlerdir. Dolayısıyla erkek de kadın da yapacakları büyük harcamalarda mutlaka birbirlerine danışmalı, bir diğerini üzecek hal ve hareketlerden mümkün olduğunca kaçınmalıdır.

Evlilikte bu gibi karı-koca ihtilafları ve çözüm yollarını aşağıdaki linkte bulunan yazımızdan okumanızı tavsiye ederiz:

Çalışan kadınların kendi kazandıkları paraya kocaları karışabilir mi?