Yeni doğacak kızıma Hanne ismini vermek istiyorum. Dinen bir sakıncası var mı?

Tarih: 27 Şubat 2013

CEVAP:

Meryem validemizin annesinin ismi İslami kaynaklarda Hanne olarak geçmektedir. Bu ismin İbranicesi Hanna, Latincesi ise Anna‘dır.

Âl-i İmrân suresinin 33-37. ayetleri arasında “İmrân’ın karısı” şeklinde ismi açıkça belirtilmeden Meryem validemizin annesinden ve onun, kızı Meryem’i Allah’a adamasından bahsedilmektedir.

Bu ismin kız çocuklarına konulmasında herhangi sakınca bulunmamaktadır.