Kız arkadaşımla evlenmeden ilişkiye girdik ve okullarımız bitince evlenmek istiyoruz. Yaptığımız yanlıştı ama her şey için artık çok geç. Ben onu seviyorum, o da beni seviyor. Evli gibi olsak ne değişir? İş işten geçmiş ne de olsa. İkimizin de daha 5 sene okulu var. Ailelerimiz duyarsa hiç iyi olmaz. Ne yapmalıyız?

Tarih: 16 Kasım 2009

CEVAP:

Allah insanı imtihan etmek için dünyaya göndermiştir. Bu imtihanın amacı da kimin daha iyi kul olduğunu ortaya çıkarmaktır. İmtihanın neticesinde kazananlar ödüllendirilecek, kaybedenler de cezalandırılacaktır.

İmtihan araçları çeşit çeşittir. Bunlardan bir tanesi de Allah’ın koyduğu yasaklardır. Din dilinde bu yasaklara haram denilir. Müslüman bir kişi, yaşadığı hayatta Allah’ı dikkate alan insan olduğu için, O’nun koyduğu haramları işlemekten kaçınır. Müslüman, Allah yokmuş gibi davranamaz. Her şeyi veren Allah emir de verir. Müslüman, bu ilkeyi asla göz ardı etmez.

Bu haramlardan bir tanesi de birbirlerine yabancı olan kız ve erkeğin baş başa kalmaları, el ele tutuşmaları ve cinsel beraberlik yaşamalarıdır. Birbirlerine nikâh düşen iki farklı cinsin nikâhsız olarak bu tür davranışlarda bulunması büyük günahlardandır. Siz bu büyük günahı işlemişsiniz. O halde derhal Allah’a tevbe etmeli, bağışlanmanız için O’na yalvarmalısınız. Bu tür bir davranış iyi kulların özellikleri arasındadır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“O güzel kullar onlardır ki ‘çirkin bir hayâsızlık’ işledikleri ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isterler. Allah’tan başka günahları kim bağışlayabilir ki? Bir de onlar yaptıkları üzerinde bile bile ısrar etmezler.” (Al-i İmran, 3/135)

Eğer birbirinizi seviyorsanız bunu ailelerinize açmak zorundasınız! İslam dini öncelikle aile tarafından denetlenmeyen bir evliliği asla onaylamaz ve günah içinde bocalayıp durursunuz. Ailelerinize danışın, onların yönlendirmelerine göre hareket edin.

Eğer evlenmeniz için okulunuzu engel gösterirlerse evlenme dairesine başvurun ve aranızda resmi nikâh kıydırın, düğününüzü daha sonra yapabilirsiniz.

Benzer bir cevabımızı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/birbirimizi-seviyoruz-bundan-sonra-ne-yapmamiz-gerekiyor.html