Fıkhî mezheplere bağlılık noktasındaki görüşlerinizi okudum. Kişi, tercih etmek durumunda kaldığında mezhepler arasındaki farklı yorumlardan kendi durumunu kolaylaştırıcı olanı tercih etmekle Allah indinde mesuliyeti nedir?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Tercih edilecek yorum / yorumlar bir ayete veya hadise ters düşmüyorsa bunda bir sakınca olmaz. Mezheplerin görüşleri ile amel etmede temel ölçü budur. Buna aykırı bir durum olmadığı müddetçe bir kişi dilediği mezhep görüşü ile amel edebilir.