Kezban isminin anlamı nedir? “Yalancı” anlamına geldiğini söylüyorlar. Bu ismi olan kişi ismini değiştirmeli mi, bu isim sakıncalı mıdır?

Tarih: 27 Ocak 2014

CEVAP:

Kezban; Farsça “ev hanımı”, “hamarat hanım” manasına gelen ked-bânû (كد بانو) kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. (Bkz: İbrahim Olgun, Cemşit Drahşan, Farsça-Türkçe Sözlük, Ankara Üniversitesi Basımevi, 1966, s: 279)

Bu açıdan kız çocuklarına Kezban isminin konulmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Konulan bu ismin değiştirilmesi de gerekmemektedir.