Kerevit yemek caiz midir?

Tarih: 06 Ocak 2014

CEVAP:

Deniz canlıları ve ürünleri ile ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

أُحِلَّ لَكُمْ صَيْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَكُمْ وَلِلسَّيَّارَةِ

“Deniz avı ve onun yiyeceği size de yolculara da bir geçimlik olarak helal kılınmıştır.” (Mâide, 5/96)

Bu ayete göre deniz hayvanlarının, yani suyun altından başka yerde yaşayamayanların hepsi, nerede ve nasıl bulunursa bulunsun; helaldir. Ayrıca ayette geçen “bahr” kelimesi geniş ve çok miktarda suyu içinde barındıran; deniz, nehir, göl, dere ve büyük havuzları kapsamaktadır.

Peygamberimizden nakledilen meşhur bir rivayet de şöyledir:

“Denizin suyu temiz; meytesi/ölüsü de helâldir.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 41; Tirmizî, Tahâret, 52; Nesâî, Tahâret, 46; İbn Mâce, Tahâret, 38)

Yukarıdaki ayet ve hadise göre her çeşit balık helal olduğu gibi midye, karideskalamar ve bir tatlı su ıstakozu olarak tanımlanan kerevit gibi kabuklu deniz/su hayvanları da helaldir. Bu, aynı zamanda ulemanın çoğununu ortak görüşüdür. Sadece Hanefi mezhebi bu konuda farklı düşünür. Hanefilere göre deniz hayvanlarından sadece balık türleri yenilebilir. Fakat ayetler ve konu ile ilgili hadisler incelendiğinde diğer mezheplerin görüşlerinin doğru olduğu anlaşılmaktadır.

Deniz hayvanları ve ürünlerinin yenilmesi ile ilgili daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/deniz-urunlerinden-hangisi-yenir-hangisi-yenmez.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/gayrimuslimlerin-avladigi-balik-ve-diger-deniz-urunleri-helal-midir.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/midye-yemek-helal-midir-haram-midir.html