Bir kişi kendi isteği ile işten ayrılıyor. Ancak çalıştığı kuruma işten çıkartılmış gibi yani işsizlik maaşı alabilecek şekilde form düzenletiyor. Bu caiz midir?

Tarih: 21 Aralık 2011

CEVAP:

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kendi isteği ile işten çıkanlara değil, işini kaybedenlere maaş vereceğini belirtiyor. Kendi isteği ile işten ayrılıp işveren tarafından çıkarılmış gibi görünerek işsizlik maaşı almak caiz değildir. Bu durumda alınacak para haram olur.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sigortasiz-calisip-issizlik-maasi-almak-caiz-midir.html